Hakkımızda

Beyoğlu ´nda 93 yıllık bir şekerci hikayesi: Üç Yıldız Şekerleme

1926 yılında Ahmet Fikri Dörtler’in de bulunduğu üç yakın ortak tarafından kurulan ve Üç Yıldız adını verdikleri şekerci dükkanı günümüzde unutulan tatları bizlere hatırlatıyor. Hâlâ Dörtler ailesinin işletmesinde bulunan Üç Yıldız Şekerleme, kurulduğu yıllardan itibaren lokum, reçel, akide şekeri, beyaz tatlı ve badem ezmesinin üretimini yapmaya devam etmektedir.

Sakız adasından getirilen sakızdan yapılan nam-ı diğer “pullu sakızlı” lokum çeşidinin yanı sıra çifte kavrulmuş şam fıstıklı, güllü, fındıklı ,naneli lokum çeşitleri ile yabancı turistlerin de vazgeçilmezleri arasında yer alan tatlardan olmuştur.

Ev üsülü yapılan gül ,çilek ,vişne kayısı, ayva, portakal gibi reçel çeşitleri, usta imzası barındıran 180 senelik bakır kaplarda muhafaza edilerek satışa sunulmaktadır. Aynı zamanda şeker ilavesiz reçel üretiminede başlamış bulunmaktalar.

Üç Yıldız’ın vazgeçilmez tatlarından olan badem ezmesi %75 badem %25 pudra şekerinden yapılmakla birlikte el ile yoğurulan badem ve Antep fıstık ezmesi özel kutularda satışa sunulmaktadır.

Eski bir İstanbul tatlısı olan beyaz tatlı veya bir diğer adıyla çevirme Üç Yıldız Şekerleme’de üretilen başka bir tatlı. Geçmişte, özellikle İstanbul Rumların evlerine gidildiğinde türk kahvesinin yanındaki suyun içine bir tatlı kaşığı beyaz tatlı katılırdı. Eskiden Boğaz ve adalardaki kafelerde ‘deniz altı’ olarak satılan bu tatlı günümüzde bazı kafelerin türk kahvesi servislerinde de görebiliriz.

Tarihi dükkanın başka bir üretimi olan akide şekerlerinin tarçın, limon, kahve, gül, portakal, bergamot, çilek çeşitleri bulunmaktadır. Rengarenk şekerlerin bulunduğu büyük cam kavanozlarda satılan bu şekerler Üç Yıldız’ın ne kadar renkli olduğunu gösteren başka bir çeşit. Başka bir rengarenk çeşit ise üzeri toz şeker ile kaplanan meyve aromalı jöleler...

Eski dönemlerin vazgeçilmez lezzetlerini barındıran Üç Yıldız Şekerleme Beyoğlu Balık Pazarı’nda yer almaktadır. İnternet üzerinden de satış yapan Üç Yıldız, birçok çeşidini yurtiçinde www.ucyildizsekerleme.com sayfası üzerinden severleriyle buluşturuyor.

Yerli ve yabancı müşterilerinin yanı sıra beş yıldızlı oteller ve lokantalar Üç Yıldız Şekerleme’nin müşteri portföyünde bulunmaktadır. Dönemsel bayramlara göre düzenlenen vitrinleriyle Balık Pazarı’nın vazgeçilmezi Üç Yıldız Şekerleme kendi ürettikleri geleneksel tatlar ile 1926’dan beri aynı yerinde satış yapmaya devam etmektedir. Günümüzde Üç Yıldız Şekelerleme’de Feridun Dörtler ve oğlu Altuğ Dörtler bizlere unutulan lezzetleri hatırlatmaya devam etmekte.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.